Протекторат на Јужна Арабија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Протекторатот на Јужна Арабија (арап. محمية الجنوب العربي) се состоел од различни држави сместени на јужниот крај на Арапскиот Полуостров под договори за заштита со Британија. Областа на поранешниот протекторат станала дел од Јужен Јемен по востанието Радфан и сега била дел од Република Јемен.

Историја[уреди | уреди извор]

Карта на јужниот арапски полуостров во 1965 година.

Протекторатот на Јужна Арабија бил назначен на 18 јануари 1963 година како составен од оние области на Аденскиот протекторат кои не се приклучиле на Федерацијата на Јужна Арабија, и во голема мера, но не точно, одговарал на поделбата на Аденскиот протекторат кој бил наречен Источен Аден протекторат.

Протекторатот ги опфаќал државите Хадрами Катири, Махра и Куаити, освен трите султанати на Вахиди во Источниот Аден протекторат, со Горна Јафа во Западниот Аден протекторат. Протекторатот на Јужна Арабија бил распуштен на 30 ноември 1967 година и нејзините конститутивни држави брзо се распаднале, што довело до укинување на нивните монархии. Територијата била апсорбирана во новонезависната Народна Република Јужен Јемен, која станала дел од Република Јемен во 1990 година.

држави[уреди | уреди извор]

Знаме Име Основана Се приклучи Белешки
</img> Махра султанат 15 век 1886 година најисточната држава, граничи со Оман
</img> Државата Катири 14 век 1888 година најсеверната држава, граничи со Саудиска Арабија
</img> Држава Куаити 1858 година 1888 година централна држава
</img> Горна Јафа околу 1800 година 1903 година Ексклава, се состоела од пет шеикдоми: Ал-Буси, Ал-Дуби, Ал-Хадрами, Ал-Муфлихи и Ал-Маусата
</img> Шеик на ал-Хавра 19ти век 1890 година
</img> Шеик на ал-Ирка 19ти век 1890 година

Поранешните држави на британскиот Аден протекторат биле обединети во 1960-тите за да ја формирале Народна Република Јужен Јемен, која станала независна на 30 ноември 1967 година. Јужен Јемен подоцна се споил со Северен Јемен за да ја формирал модерната држава Јемен во 1990 година[1][2]

Список на владетели[уреди | уреди извор]

држава Владетел Соборен Куќа Царувај Реф(и)
</img> Катири Хусеин ибн Али 2 октомври 1967 година Ал Катири Последен владејачки султан (1949–1967) [2]
</img> Махра Абдула ибн Ашур 16 октомври 1967 година Ал Махри Последен владејачки султан (1966-1967) [2]
</img> Кваити Галиб II 17 септември 1967 година Ал Куаити Последен владејачки султан (1966-1967) [3][4]
</img> Горна Јафа Мухамед ибн Салих 29 ноември 1967 година Хархара [5] Последен владејачки султан (1948–1967) [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Montgomery-Massingberd, Hugh (1980). Burke's Royal Families of the World: Africa and the Middle East. London: Burke's Peerage. стр. 320. ISBN 978-0-85011-029-6.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Cahoon, Ben. „States of the Aden Protectorates“. World Statesmen.org. Посетено на 27 April 2010.
  3. Soszynski, Henry. „Shihr and Mukalla“. Genealogical Gleanings. University of Queensland. Архивирано од изворникот на 7 August 2009. Посетено на 20 April 2010.
  4. Kaaki, Lisa (4 May 2011). „The holy cities“. Arab News. Saudi Research & Publishing Company. Архивирано од изворникот на 7 June 2011. Посетено на 28 May 2011.
  5. A Collection of First World War Military Handbooks of Arabia, 1913–1917. 3. Archive Editions. 1988. стр. 84–93. ISBN 978-1-85207-086-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]