Провинција на Слободната држава Оринџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провинција на Слободната држава Оринџ
Provinsie Oranje-Vrystaat  (јазик?)
Провинција на Јужна Африка

1910–1994 Слободна држава|

Грб на Портокалова слободна држава

Грб

Местоположба на Портокалова слободна држава
Местоположба на Портокалова слободна држава
OFS како што беше во 1994 година
Главен град Блумфонтејн
Управа Провинциски совет на слободна држава Оринџ
Историја
 -  Основана 31мај
 -  Укината 27 април 1994
Површина
 -  1991 129.825 км2
Население
 -  1991 2,193,062 жит.
Густина Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ жит/км2
Денес во Јужна Африка

Провинција на Слободната држава Оринџ (африканс: Provinsie Oranje-Vrystaat), вообичаено се нарекува Портокалова слободна држава„Слободна држава“ или од неговата кратенка „ОФС“, беше една од четирите провинции на Јужна Африка од 1910 до 1994 година]] во Јужна Африка. Сега се нарекува Слободна држава провинција[1].

Нејзиниот претходник беше Колонијата на реката Оринџ која во 1902 година ја замени Портокаловата слободна држава, република Бур.

Нејзините „надворешни“ граници беа исти како оние на модерната Слободна држава провинција; освен за bantustans („татковини“) на QwaQwa и еден дел од Бофутатсвана, кои беа содржани на копно „внатре“ на границите на провинциската Слободна држава Оринџ[2].

Окрузи во 1991 година[уреди | уреди извор]

Области на покраината и населението на пописот во 1991 година. Опис на променливата.[3].