Прејди на содржината

Прицветник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прицветниците на бугенвилијата се разликуваат по боја од неприцветните лисја и привлекуваат опрашувачи.

Прицветник или брактеја (латински: bractea) — видоизменет лист во чија пазува има цвет или соцветие.[1] Прицветниците можат значително да разнообразуваат по облик, големина и боја, и често служат за заштита на репродуктивните структури или за привлекување на опрашувачи. Обично се наоѓаат во основата на цвет или цветен грозд. Во некои растенија, прицветниците се големи и светло обоени, наликуваат на ливчиња; Добро познат пример е божиќната ѕвезда (Euphorbia pulcherrima), каде што црвените или белите структури што изгледаат како ливчиња се всушност прицветници. Кај други растенија, прицветниците можат да бидат мали и зелени, спојувајќи се со лисјата.[2]

Кај иглолисните растенија, прицветниците се наоѓаат под лушпите на шишарките. Кај дуглазиите се најизразени.

  1. Анатомия и морфология высших растений: словарь терминов. — М. : Дрофа, 2007. — С. 89, 150. — 268 (руски)
  2. updated, Liz Baessler last (2016-02-07). „Learn About Plant Bracts: What Is A Bract On A Plant“. gardeningknowhow (англиски). Посетено на 2024-05-22.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]