Принцеза Сесилија од Шведска (1540-1627)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцезата Сесилија од Шведска

Сесилија од Шведска (шведски: Cecilia Gustavsdotter Vasa ) (16 ноември 1540 година во Стокхолм - 27 јануари 1627 година во Брисел ), била шведска принцеза како ќерка на кралот Густав I и неговата втора кралица, Маргарет Лејонхуфвуд и Марграденахер. брак со Кристофер II, Маркграв од Баден-Родемахерн . Таа е најпознатата од ќерките на Густав Васа, позната по скандалот со додворување во врска со свадбата на една сестра и по долгиот престој во Англија за време на Елизабета Прва, каде што се родило нејзиното прво дете.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Сесилија била опишана како најубава од ќерките на Густав I, и често била споменувана поради нејзината убавина. Ја нарекувале донекаде црна овца на семејството, поради скандалите во кои била вмешана. За време на нејзиното рано детство, таа, како и нејзините браќа и сестри во кралскиот расадник, била првенствено под грижа на нејзината мајка, доверливата медицинска сестра на кралицата, Бригита Ларс Андерсонс, братучетката на нејзината мајка, дамата Маргарета и благородната вдовица Ингрид Амундсдотер.[1] По смртта на нејзината мајка во 1551 година, таа како и нејзините браќа и сестри биле ставени на грижа на Кристина Гиленстиерна, а потоа под нејзините тетки Брита и Марта Лејонхуфвуд пред повторното венчавање на нејзиниот татко со Кетрин Стенбок .[2] Тие тогаш биле под одговорност на нивната маќеа и, поточно, главна госпоѓа во чекање Ана Хогенскилд .

Во 1556 година, таа и нејзините сестри добиле мираз од 100.000 далери, биле насликани нивните портрети и нивните лични квалитети опишани на латински од дворскиот поет Хенрикус Молерус и презентирани на династичкиот брачен пазар. Истата година, нејзиниот татко и подарил на Остфризланд трговски договор и брачен сојуз. Остфризланд бил избран затоа што била стратешки поставена кон Данска и затоа што калвинистичкиот Емден бил ривал на Лубек и со договор би можело да се прекине доминацијата на Ханзата во Шведска.[2] Во 1557 година, трговскиот договор бил завршен, а во 1558 година, Езард ја посетил Шведска за да се сретне со Сесилија и нејзината сестра Кетрин Васа и избрал еден од нив да го заврши брачниот договор, а Еџард ја избрал Катерина.[2]

Свадбата помеѓу Кетрин и Еџард се одржала во Стокхолм на 1 октомври 1559 година. Во ноември, Кетрин и Еџард заминале за Остфриланд. На нивното патување низ Шведска, тие биле придружувани од Сесилија и братот на Еџард, Јован II од Остфризија . Додека престојувал по пат во резиденцијата на принцот Магнус во замокот Вадстена, избил голем скандал кога Џон бил откриен во одајата на Сесилија без панталоните.[2] Скандалот станал познат под името Vadstenabullret (Громот на Вадстена). Кралот не сакал да дозволи Сесилија да ја следи, како што имаше во тоа време преговорите за брак меѓу неа и Георг Јован од Палатин Велденц, и ја замолил да се врати порано: тој исто така ги замолил Катерина и Езард да останат во Шведска за зимата., па побарал од Магнус да го одложи нивното заминување.[2] неколку ноќи по ред, чуварите на палатата забележале човек како влегува низ прозорецот од спалната соба на Сесилија. Откако тоа се случило четири пати по ред, тие го известиле нејзиниот брат принцот Ерик, кој побарал од неговиот брат Магнус и неговите дворјани да го посоветуваат. Решиле да го чуваат прозорецот на Сесилија под стража, за дотичниот човек да не биде во позиција да го негира случајот доколку биде фатен.[2] Кога истото се случило ноќта помеѓу 13 и 14 декември, Ерик го испратил Шарл де Морне со неколку чувари да го уапсат човекот, а кога влегле во спалната соба на Сесилија, го нашле братот на младоженецот, Јован II од Остфризија, во спалната соба на Сесилија без било кое црево (панталони) на.[2] Ерик го затворил Џон, одржал сослушување, а потоа Џон го испратил кај кралот, кој го затворил во замокот Орбихус.[2] На 17 декември, Кетрин и Езард биле испратени во замокот Вестерас и ставени во домашен притвор, додека Ерик и Сесилија биле отповикани во Стокхолм.[2]

Сесилија го обвинил нејзиниот татко дека ја претепал и и ја скинал косата. Се вели дека кралот плачел кога и ја кажал приказната на својата кралица. Тој ги обвинил Кетрин и Ерик дека не ја задржале Сесилија како што треба, тој го уапсил Шарл де Морне и го прекорил Ерик дека го предизвикал скандалот со неговиот начин на справување со целата афера со тоа што не се занимавал со неа тајно, туку ја разоткрил јавно. .[2] На Катерина и било дозволено да се види со кралот во јуни 1560 година: таа дејствувала како посредник и се обидела да го издаде ослободувањето на Џон, нејзиното и нејзиниот сопружник, протестирале против конфискацијата на накитот на Сесилија и побарала од кралицата, Кетрин Стенбок да зборува за неа, што изгледа како што направи кралицата.[2] Мајката на Џон имала неколку странски сили да испратат амбасадори во Шведска да зборуваат за ослободување на Џон. Ерик предложил Сесилија и Џон да бидат принудени да се венчаат еден со друг, но на кралот не му се допаднала идејата и не се знае дали предлогот некогаш им бил претставен на двајцата.[2] Во летото 1560 година, Џон бил ослободен откако бил принуден да се заколне пред монархот и кралскиот совет дека немало никаков сексуален однос меѓу него и Сесилија.[2] Браќата на Сесилија ставиле печат паричка на која била претставена како Сузана во бањата, што покажува дека е невина како легендарната Сузана од Библијата .[2]

Во 1563 година, Ерик XIV открил дека Сесилија и нејзината сестра се забавувале во нивните соби среде ноќ.[2] Ова довело до расправија меѓу Сесилија и Ерик. Се претпоставува дека токму поради овој инцидент, како и скандалот Вадстена, Ерик издал нов протокол за кралскиот двор, во кој неговите сестри требало да бидат ставени под строго набљудување за да се спречат да му наштетат на нивниот углед. како на пример напуштање на палатата ноќе или рано наутро или прифаќање гости навечер или писма без дозвола.[2] Ова било особено во однос на Сесилија, бидејќи Ерик ја обвинил дека се меша со сомнителни луѓе.[2] Правилата исто така им забранувале на принцезите да примаат молби и да се мешаат во политиката во нивно име или на кој било начин да се мешаат во државните работи: истата година, Сесилија, Ана и Софија испратиле протестно писмо до Ерик во врска со неговото затворање на нивните брат Џон, нешто на што имало многу негативна реакција.[2] Сесилија отворено протестирала против овие прописи.[2]

Сесилија и нејзината сестра Ана долго требало да бидат во брак со Луј од Палатин-Зимерн, Георг Џон од Палатин-Велденц или Попо од Хенеберг . Целта била династијата Васа да се поврзе со повлијателните германски семејства. Преговорите со Георг Џон биле напреднати кога тој ја избрал Ана наместо неа по скандалот Вадстена.[2] Во 1561 година, таа била предложена од грофот Арундел .[2] Таа била подготвена да прифати, но се чини дека Ерик не обрнал многу внимание на тоа. Во 1562 година, таа била предложена од полскиот магнат гроф Јохан Тенчински. Идејата му се допаднала на Ерик и според Сесилија, тој ја принудил да се согласи, но плановите не се оствариле.

Сесилија се омажила за Кристофер II, Маркграв од Баден-Родемахерн (1537–1575), во јуни 1564 година во Стокхолм. Забележано е дека венчавката била многу помалку луксузна од онаа на нејзината сестра Ана и дека се чини дека се одржала без многу преговори: првиот договор бил потпишан дури во март истата година. Ниту, пак, се чини дека имало политичка цел зад бракот.

Англиско патување[уреди | уреди извор]

Таа веднаш по венчавката отпатувала во Англија во официјална државна посета.[3] Таа пристигнала во есента 1565 година, откако патувала околу 400 милји по вода и 750 милји на мраз и снег. Сесилија била ангажирана во кореспонденција со Елизабета неколку години и се чини дека чувствувала восхит кон неа на лично ниво. Таа успешно побарала од Елизабета покана за Англија веќе во 1562 година и научила да зборува англиски од Англичаните во Шведска. Сесилија отпатувала во Англија преку Естонија, Прусија, Полска и Германија (без да го посети домот на нејзиниот сопруг) до Антверпен во шпанска Холандија. Таа успеала да се сретне со нејзиниот затворен брат Џон пред нејзиното заминување, а кога пристигнала во Шведска Естонија, Ерик го замолил својот гувернер во Ревал да ја држи под надзор, бидејќи се сомневал дека е повеќе лојална на нивниот брат Џон отколку на него.[2] Во Војводството Прусија, таа успешно побарала од војводата да работи со данскиот монарх за да го ослободи нејзиниот брат Јован.[2] За време на нејзиниот престој со нејзината сестра Кетрин во Источна Фризија, таа се верувало дека разговарала за затворањето на Џон, бидејќи Кетрин набргу потоа му испратила на Ерик бесно писмо за неговото затворање на Џон.[2]

Сесилија заминала за Англија од Кале во септември 1565 година. Како резиденција ѝ била дадена Бедфорд Хаус во Лондон, каде што била пречекана од грофицата од Сасекс и сопругата на Вилијам Сесил. По неколкудневен одмор, Сесилија свечено влегла во Лондон на 11 септември, облечена во црн кадифе, украсена со сребро и опкружена со нејзините дами кои чекале облечени во црвено. По ова, Елизабет ја посетила Сесилија во Бедфорд Хаус. Според зборовите на шпанскиот амбасадор во Англија, Сесилија и Елизабет многу убаво се сложувале. Тие ги посетуваа свадбите и вечерите заедно, на Божиќ 1565 година, Сесилија се причести директно по Елизабета, а на нејзината сопруга и беше даден додаток сè додека тој дозволи Сесилија да остане во Англија.[2] Додека таму го родила своето прво дете, Едвард, кое Елизабета го однела на неговото крштевање. Една од нејзините слугинки била Хелена Снекенборг (подоцна Маркиза од Нортхемптон), која требало да остане на англискиот двор кога Сесилија замина во мај 1566 година.

Посетата на Сесилија на Англија била дел од обидот да се убеди кралицата Елизабета I да се омажи за нејзиниот полубрат кралот Ерик XIV .[2] Таа, исто така, требало да регрутира англиски пирати за да ги нападне непријателските дански, германски и полски бродови на Балтичкото Море.[2] Во јануари 1566 година, Ерик и дал задача да преговара за сојуз меѓу Шведска и Англија за да и помогне на Шведска во нејзиниот обид да има мир во војната меѓу Шведска и Данска.[2] Постојат спротивставени извештаи за тоа како таа ги водела овие преговори. Што се однесува до прашањето за бракот, некои извештаи тврдат дека таа се обидела да помине низ грофот од Лестер.[2] Сепак, Сесилија имала своја агенда, а исто така се обиде да ја натерлаа Елизабета да се меша во прашањето за затворањето на нејзиниот брат Џон, а во октомври Елизабет му пишала на Ерик и побарала од него да го ослободи Џон.[2] Таа го потврдила контактот со војводата од Прусија во врска со нејзините обиди да го ослободи Џон.[2] Таа, исто така, била во близок контакт со шпанскиот амбасадор на англискиот двор, бидејќи земјиштето на нејзината сопруга биле делумно распоредени во шпански Луксембург.[2]

Врската меѓу Сесилија и Елизабета била нарушена поради блискиот контакт на Сесилија со шпанскиот амбасадор, и поради скандалите предизвикани од нејзините долгови. Сесилија се стекнала со огромни долгови поради стилот што сметала дека е неопходен да живее според нејзиниот статус на дворот . Во ноември 1566 година, нејзиниот сопруг бил принудена да замине за Германија во обид да позајми пари за неа. Нејзини најголеми доверители биле Џорџ Норт и Џон Дајмонд (исто така наречен Димок): таа го користела и докторот Корнелиус Алнетанус кој и ги позајмил парите и ги заложил работите за неа. Алнетанус претходно бил протеран од дворот од страна на Елизабета бидејќи се обидел да ја убеди дека може да направи злато, а Елизабета го затворила откако ја прекршил нејзината наредба да нема никаква врска со Сесилија.[2] Во март, Кристофер се вратил во Англија тајно и се обидел да ја киднапира Сесилија од нејзините доверители, но бил откриен и ставен во затвор од неговите доверители. Елизабета го ослободила, но ова дефинитивно ставило крај на пријателството меѓу Сесилија и кралицата.[2] Во април 1566 година, Сесилија го заложила својот накит и гардероба за да го финансира нивното патување во Баден. Во Довер, пак, тие биле запрени и поголемиот дел од нивниот багаж бил конфискуван на имињата на нивните доверители Норт и Дајмонд. Меѓутоа, не само што бил конфискуван багажот на Сесилија и Кристофер, туку и на шведските чекачки на Сесилија (кои немале долгови), а Сесилија и нејзините дворјани се сметале дека биле предмет на кражба.[2] Таа била бремена во овој момент, и кога конечно стигна до Родемахерн (сега Родемак ), нејзиниот син се роди хендикепиран, за што таа ги обвинувала своите доверители до крајот на нејзиниот живот.[2]

Грофицата од Арбога[уреди | уреди извор]

Во август 1565 година, Сесилија пристигнала во Баден-Родемахен, каде што останала пет години. Верската војна во Холандија била во тек и трупите на војводата од Алба се преселиле низ територијата на нејзината резиденција и ги окупирале нејзините доверливи земји, што ѝ предизвикало економска неволја. Во 1569 година, втората половина на Баден, Баден-Баден, била наследена од малолетниот внук на нејзинот сорпуг и ставена под власт на неговиот католички роднина Алберт V од Баварија, кој се однесувал со протестантите со бруталност. Сесилија му пишала на својот брат Џон III од Шведска и изјавила дека се плаши за нивната безбедност и побарала дозвола да се врати во Шведска.[2]

По нивното пристигнување во Калмар во Шведска во 1571 година, таа била информирана за пристигнувањето на англискиот трговец Џон Димош (исто така наречен Џон Дајмонд), со флота од 50 бродови. Тоа бил нејзиниот поранешен доверител, кој и го конфискувал имотот наместо долгови по нејзиното заминување. Сесилија добила дозвола од Џон да го уапси Димош, чија флота била конфискувана - тој требало да помине пет години во затвор.[2] Кристофер ја напуштил Шведска набргу потоа за да го исполни своето ветување на Џон во замена за неговата дозвола да живее во Шведска: да и обезбеди на Шведска платеници по тековната војна со Русија. Тој никогаш не се вратил.

Во Шведска, на Сесилија ѝ бил доделен градот Арбога како нејзин личен феуд и се прогласила за грофица од Арбога.[2] Сесилија имала овластување да управува со трговската политика и правниот систем и да се грижи да се почитуваат кралските закони, а управувала и со одредено оданочување на увозот и извозот.[2] Меѓу остварените приходи од рударство и земјоделство. Сесилија била активна и во пиратеријата. Една од нејзините мисии во Шведска била конечно да и биде платен миразот. Јован III не можел да си го дозволи тоа. Сесилија добила флота од бродови од Џон како дел од плаќањето на нејзиниот мираз, и ја искористила оваа флота за да го нападне бродот на Балтичкото море.[2] Џон имал неколку дозволи издадени на пирати на Балтичкото море со дозвола да ги напаѓаат бродовите на пат кон Русија, често англиски и холандски, за да ја нарушат руската трговија за време на војната меѓу Шведска и Русија. Меѓутоа, Сесилија, исто така, влегла во конфликт со Џон затоа што ја прекршила нејзината дозвола со напад на бродови од пријателски нации, како што е Данската, што создаде тензија меѓу Шведска и Данска.[2]

Во есента 1573 година, заговорот Морнеј бил подготвен за атентат на Џон III. Заговорот го водел Шарл де Морне, кој бил во контакт со Кристина од Данска и со францускиот амбасадор во Копенхаген, Чарлс Данкај .[2] Џон III требало да биде убиен за време на танцот на мечеви што го изведувале шкотските платеници на забавата што требало да се одржи во октомври истата година пред шкотските платеници да заминат на Балтикот.[2] По атентатот, војводата Чарлс требало да биде поставен на тронот.[2] Шарл де Морнеј, кој претходно бил миленик на Ерик XIV, ветил дека ја знае локацијата на наводната скриена златна резерва на Ерик, која ќе ја откриел по државниот удар во замена за подобри услови за Ерик во затворот.[2] Меѓутоа, заговорот не се остварил бидејќи на забавата Де Морнеј никогаш не се осмелил да им даде знак на платениците да преземат акција.[2] Во септември 1574 година, заговорот бил откриен и Шарл де Морне бил уапсен, испрашуван и погубен.[2] Никогаш не било јасно кој учествувал во заговорот. Сепак, се забележува дека осомничените заговорници Хогенскилд Биелке, Густаф Банер и Понтус Де ла Гарди често се собирале на состаноци во станот на принцезата Елизабета, состаноци на кои често се гледала и принцезата Сесилија, а биле и двете сестри и нивниот брат Чарлс. донекаде компромитирани иако никогаш не биле обвинети.[2] Изгледа дека Џон III се сомневал дека таа подготвила бунт против него: во 1573 година, тој наредил Сесилија да не ѝ биде дозволено да влезе во замокот Стокхолм за време на неговото отсуство, а во 1574 година, по разоткривањето на заговорот, тој дал наредба. до гувернерите во Естерјетланд да ја чуваат Сесилија под надзор и да не ѝ дозволат пристап до кој било кралски замок.[2]

На 2 август 1575 година, нејзиниот отсутен сопруг Кристофер починала, а нејзиниот малолетен син Едвард Фортунатус формално го наследил како Маркграв од Баден-Родемархерн, иако во негово отсуство со неа во Шведска. Според брачниот договор, Сесилија добила право да биде регент доколку нејзиниот син успее додека бил малолетен.[2] Меѓутоа, по смртта на Кристофер, на нејзините поранешни сватови им биле конфискувани документите со кои се обезбедувале нејзините права и ја презела контролата врз нејзините земјотреси, како и врз владеењето на целиот Баден-Родемахерн, официјално како старатели и регенти на нејзиниот син. . Кога Сесилија испратила претставници во Баден за да ги обезбеди своите права во 1576 година, тие биле одбиени и нејзиниот авторитет како регент не бил признаен.[2] Во тоа време, Елизабета I од Англија поради некоја причина ѝ ја понудила раката на Роберт Дадли, грофот од Лестер, но Сесилија била советувана да одбие од нејзиниот брат, кралот Џон III од Шведска, што и го направила.[2] Сесилија се преобратила во католицизмот како начин да ги обезбеди нејзините и нејзините синови права на доменот на нејзиниот покоен сопруг.[2] Нејзиното преобраќање најверојатно се случило во врска со посетата на папскиот легат Антонио Посевино на Шведска во 1577 година.

Во летото 1578 година, шпанскиот амбасадор, Франциско де Ерасо, пристигнал во Шведска. Јован III сакал да склучи сојуз со Шпанија за да ги спречи Данска и Полска да се мешаат во шведската војна против Русија. Тој, исто така, посакал шпанска помош за обезбедување на италијанските земји на кои имал право по неговата свекрва Бона Сфорца . Џон III предложил Сесилија, како католик, да биде гувернерка во една од шпанските земји во Европа, по можност Луксембург. Сесилија го поканила Ерасо кај Арбога и склучила свои преговори со него.[2] Таа ги поддржала плановите да го направи нејзиниот шпански гувернер и понуди своја сопствена пиратски флота да служи во шпанската војна во Холандија.[2] Ова предизвикало конфликт со нејзиниот брат протестант Чарлс, кој почнал да ја напаѓа нејзината флота со својата. Според извештаите на Ерасо, Сесилија делувала како вреден информатор на Шпанија. Кога преговорите на Џон со Шпанија пропаднале, тој станал сомнителен во односите на Сесилија со Ерасо. Џон го ставил Ерасо во домашен притвор и му забранил каков било контакт со Сесилија. Но, во ноќта помеѓу 17 и 18 јуни 1579 година, Сесилија тајно го поткупила својот пат во Стокхолм и се обидела да го види Ерасо.[2] Алармот заѕвонил, а Сесилија и нејзината свита биле заробени од стражарот и донесени кај Џон, што предизвикала одлична сцена меѓу браќата и сестрите.[2] Набргу потоа, Сесилија се вратила во Германија, а потоа и прогонетиот Франциско де Ерасо.

Баден[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Никола во Родемак, Франција, каде почиваат посмртните останки на Сесилија.

По нејзиното враќање во Баден во 1579 година, Сесилија се обидела да ја преземе контролата над нејзините земјишта и врз Баден-Родемахен од роднините на нејзиниот покоен сопруг во име на нејзиниот син. Франциско де Ерасо и Сесилија живееле заедно во Баден некое време пред Ерасо да продолжи на својот пат за Шпанија. За тоа време родила ќерка, што предизвикало скандал бидејќи дотогаш била вдовица четири години.[2] Ќерката, која ја родила со Ерасо, била сместена во манастирот Литентал од страна на Едвард Фортунат против волјата на Сесилија, и не ѝ било дозволено да ја види повторно до 1622 година: таа ги зела заветите како возрасна и се знае само како се викала. калуѓерка, Чаритас.[2]

Во нејзината борба против семејството на нејзиниот покоен сопруг, таа била поддржана од папскиот легат Антонио Посевино, Ерасо и Јован III: нејзиниот друг брат Чарлс IX, сепак, раскинале со неа по раѓањето на Харитас.[2] Таа, исто така, ги ставила нејзините синови да се грижат за Језуитите. Нејзиниот сојуз со Шпанија, сепак, на крајот ја натерла да ја изгуби поддршката и од Џон, кој во 1581 година ја одбил да се врати во Шведска.[2] Сесилија живеела од приходот на нејзиниот шведски имот, но тој бил конфискуван од Џон во 1585 година по нејзиното противење на неговиот брак со Гунила Биелке .[2]

Во 1588 година, нејзиниот син Едвард Фортунатус ја презел контролата над Баден-Родемахен. Тој и ги конфискувал земјиштето на Сесилија, и бидејќи и тој и Сесилија имале огромни долгови. Сесилија станала познат дипломат кога им се додворувала на различни католички носители на моќ во име на себе и нејзиниот син за економски и политички прашања на постојани патувања.[2] Ова станало уште попотребно во 1596 година, кога нејзиниот син бил сменет од протестантската линија на династијата Баден по неговиот нееднаков брак со Марија ван Ајкен во 1593 година. Ја опишуваат како талентирана дипломатка со голема духовитост и вербален талент. Таа се додворувала на нејзиниот внук на полскиот монарх, германскиот римски император и папата. Како маргравина во рамките на Светото Римско Царство, таа имала право на место на емпириското германско-римско собрание, право што исто така го користела: во 1613 година, таа се обратила на Царскогерманското римско собрание во Регенсбург во корист на нејзиниот втор син, кој имал бил затворен од протестантската линија на Баден.[2] Таа често била успешна бидејќи обезбедуваше поволни казни во нејзина корист, но бидејќи казните не можеа да се извршат, тие беа од мала практична вредност. Сесилија била цел на протестантска пропаганда поради нејзиното преобраќање во католицизам и политичка активност. Можеби најпознатата клевета против неа била приказната на Еверхард ван Рејд: тој тврдел дека таа била домаќин на бордел во Антверпен и дека нејзиниот син морал да ја влече од неа во косата (1590).[2] Ја споредуваа и со царицата Месалина.

Сесилија живеела во тешка ситуација, бидејќи била принудена да се издржува со заеми поради недостаток на приходи и затоа често била ловена од доверителите. Во 1618 година, на пример, нејзиниот имот бил одземен и таа побегнала со кочија за да стапи во контакт со надбискупот од Трир во Луксембург : за да избега од своите прогонувачи, буквално била принудена да ја напушти својата кочија и да ја прескокне границата кон Лорен.[2] Меѓутоа, по избувнувањето на Триесетгодишната војна, протестантската линија на династијата Баден била соборена од царската војска и на нејзиниот внук како католик му било дозволено да ја преземе контролата над целата територија на Баден. Сесилија на тој начин можела да се врати на својот имот во Родемахен и да ги помине последните години во удобност. Таа за тоа време починала во многу поодмината возраст и е погребана под подот во црквата во Родемак.

Проблем[уреди | уреди извор]

 • Едвард Фортунатус, Маркграв од Баден-Родемахерн (1565-1600)
 • Кристофер Густав од Баден-Родемахерн (1566–1609)
 • Филип III, Маркграв од Баден-Родемахерн (1567–1620)
 • Карл од Баден-Родемахерн (1569–1590)
 • Бернхард од Баден-Родемахерн (1570–1571)
 • Јохан Карл од Баден-Родемахерн (1572–1599) во болницата на витезите
 • Чаритас (1579–1629), вонбрачна ќерка, сместена во женски манастир.

Предци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Tegenborg Falkdalen, Karin, Margareta Regina: vid Gustav Vasas sida : [en biografi över Margareta Leijonhufvud (1516–1551)], Setterblad, Stockholm, 2016
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 2,19 2,20 2,21 2,22 2,23 2,24 2,25 2,26 2,27 2,28 2,29 2,30 2,31 2,32 2,33 2,34 2,35 2,36 2,37 2,38 2,39 2,40 2,41 2,42 2,43 2,44 2,45 2,46 2,47 2,48 2,49 2,50 2,51 2,52 2,53 2,54 2,55 2,56 2,57 2,58 2,59 2,60 2,61 2,62 2,63 2,64 2,65 2,66 Karin Tegenborg Falkdalen (2010). Vasadöttrarna (The Vasa Daughters). Falun: Historiska Media. ISBN 978-91-85873-87-6 (In Swedish) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tegenborg2010“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Morison, M. (1898). „A narrative of the journey of Cecilia, princess of Sweden to the court of queen Elizabeth“. Transactions of the Royal Historical Society. New series. 12: 181–224. doi:10.2307/3678065. JSTOR 3678065.
 • Svenskt biografiskt handlexikon (1906), Сесилија. [1]
 • Wilhelmina Stålberg & PG Berg: Anteqningar om svenska qvinnor (Белешки за Швеѓанките) (на шведски)
 • Карин Тегенборг Фалкдален (2010). Vasadöttrarna (Ќерките Васа). Фалун: Историски медиуми.ISBN 978-91-85873-87-6ISBN 978-91-85873-87-6 (на шведски)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Princess Cecilia of Sweden at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
Незаземено Margravine consort of Baden-Rodemachen
1564–1575
Незаземено