Прејди на содржината

Принцезата жаба

Од Википедија — слободната енциклопедија

Принцезата жаба е руска народна бајка, варијација на залутаната приказна за маѓепсаната невеста. Приказни со сличен заплет се познати и во некои европски земји - на пример, во Италија [1] и во Грција [2], како и меѓу Бурјатите, Башкирите и Татарите [3]. Во збирката „Народни руски приказни“ од А. Н. Афанасиев е означена со бројот 104. Според класификацијата на Арн-Томпсон, заплетот е со број 402.

Царот им наредил на неговите три сина да се оженат, а невестите да ги изберат на овој начин: да застанат на чисто поле, да истрелаат по случаен избор од лакот - на чиј двор ќе падне стрелата тој да се ожени со девојка од таа област. Стрелата на најмладиот, Иван Царевич, погодила во мочуриштето. Својата стрела ја нашол крај жабата, за која морал да се ожени. Жабата, за разлика од сопругите на браќата на Иван Царевич, се справувала со задачите на кралот за снаите, со помош на вештерство (во една верзија на приказната), или со помош на „мајки-дадилки сестри"(во други). Кога царот ги поканува Иван и неговата сопруга на гозба, таа пристигнува во облик на една убава девојка . Иван Царевич тајно ја изгорел кожата на жабата, а со тоа ја навлекува и клетвата - жабата исчезнува. Иван оди во потрага, ја наоѓа со Кошчеи Бесмртниот и ја ослободува од заробеништво.

Кај другите народи

[уреди | уреди извор]

Заплетот за принцезата жаба поминал од руските бајки со некои измени во фолклорот на бајките на низа други народи во Русија, на пример, Башкирите и Татарите. Последниот заговор на повеќеслојната бајка Бурјат „Ута-Саган-батор“, првпат објавена во 1903 година, исто така содржи сличен заплет [3]. Во исто време, црното куче и бела крава со црна дамка на лопатката на рамото дејствуваат како помошници на жабата во извршувањето на задачата на свекорот (шиење свилена кошула) [4].

Насловен лик

[уреди | уреди извор]

Насловниот лик на оваа приказна е убава девојка, врколак, обично поседува знаење за вештерство и е принудена да живее некое време во облик на жаба. Оваа слика се сметала во науката како архетип на брачниот другар на тотем, со кого примитивниот ловец морал да се ожени за да може ловот да биде успешен [5]. Невестите кои се супериорни во интелигенцијата и знаењето од однос на младоженецот се доста чести во руските бајки .

Адаптации

[уреди | уреди извор]
Илустрација на Виктор Васнецов

Проектот „Бајка мапа на Русија“ бил објавен во 2017 година. градот Шадринск, регионот Курган, родното место на жабата принцезата и Елена Прекрасна [6]. Ова се должело на фактот дека верзијата на приказната објавена од Афанасиев му ја достави локалниот историчар од Шадринск А. Н. Зиријанов , кој се претпоставува дека го запишал во областа Шадрински [7].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Italo Calvino, Italian Folktales p 438 ISBN 0-15-645489-0
  2. Georgias A. Megas, Folktales of Greece, p 49, University of Chicago Press, Chicago and London, 1970
  3. 3,0 3,1 Бурятские народные сказки. Баир Дугаров. Мир бурятской сказки. М. Современник, 1990, с. 13
  4. Бурятские народные сказки. Ута-Саган-батор. — М.: Современник, 1990.
  5. Описание Царевны-лягушки.
  6. Царевну-лягушку прописали в Шадринске
  7. „Шадринская Царевна-лягушка“. Архивирано од изворникот на 2017-10-17. Посетено на 2021-02-06.

Литература

[уреди | уреди извор]