Принцезата и жабецот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Принцезата и жабата“
Официјален постер
РежисерРон Клементс
Џон Мускер
ПродуцентПитер дел Веко
Џон Ласетер
(извршен продуцент)
СценаристСценарио:
Рон Клементс
Џон Мускер
Роб Едвардс
Приказна:
Рон Клементс
Џон Мускер
Грег Ерб
Џејсон Оремленд
Дон Хал
Главни улогиАника Нони Роуз
Бруно Кампос
Џенифер Луис
Опра Винфри
Жанранимација
комедија
МузикаРенди Њуман
ДистрибутерWalt Disney Pictures
Премиера25 ноември 2009
(премиера во Лос Анџелес)
11 декември 2009
Времетраење97 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$105 милиони[1]
Бруто заработка$210,011,000[2]

Принцезата и жабата (англиски: The Princess and the Frog) е американски цртан филм од 2009 год. Ограничената премиера на филмот беше на 25 ноември 2009 во Њујорк и Лос Ангелес, додека светската премиера беше одржана на 11 декември 2009.

Интересно е дека студиото Волт Дизни преку овој филм го назначи враќањето на рачната техника на цртаната анимација, или враќањето на класичната бајка и жанрот мјузикл. Иако филмот на почетокот беше следен со разни контроверзии заради расните стереотипи, сепак му се насмевнува влегување во списокот на најголемите цртани од Дизни.

Филмот доби номинација за најдобар анимиран филм, и најдобра оригинална песна на 82то издание на Оскар.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Секој ја знае приказната во која принцезата ја наоѓа вистинската љубов на својот живот кога ќе го бакне жабецот кој преку магија се претвора во згоден принц. Но, во оваа верзија, девојката повторно го бакнува жабецот, но резултатот е сосема поинаков од очекуваниот; а тоа е само едно од бројните изненадувања во мешавината на хуморот, музиката и емоцијата. На крајот љубовта сепак го пронаоѓа својот пат, до принцот и принцезата; или жабата и жабецот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wigler, Josh (14 декември 2009). 'The Princess And The Frog' Leaps Over The Competition At The Box Office“. MTV.com. Viacom. Посетено на 22 јануари 2010. [...]cost Disney $105 million to produce[...]
  2. „Movie The Princess and the Frog – Box Office Data“. The-Numbers. Nash Information Services. Посетено на January 24, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]