Преслава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Preslava
Основни податоци
Родено имеPetya Koleva Ivanova
Жанр(ови)Pop, chalga, dance, Rock
Занимање/њаSinger-songwriter
Години активност2003–present
Прод. куќа/ќиPayner
Сродни групиMilko Kalaidjiev, Ork.Akademitsi, DJ Jerry, Rashid Al Rashid, Boris Dali, Nadia Zahoor, Konstantin, Elena, Ivelina Koleva, Galena, Anelia, Toni Storaro, Fiki, български (bg), Stefan Ilchev, Dzhena

Преслава Колева Иванова е родена на на јуни 26, 1984, на сцената позната како Преслава, е бугарска пејачка. Родена е во Добрич, Бугарија.[1] Таа се смета за една од клучните имиња во бугарската современа музика, и освои повеќе од 30 награди од нејзиното деби во 2004 година.[2]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Нејзината мајка, Јанка Тончева беше шивачка. Нејзиниот татко, Колјо Тончев беше светски возач на тркачки автомобили.[3] Иванова има постара сестра по име Ивелина којеа е фолк пејачка.[4] Таа ја испеа својата прва песна кога имаше 7 години. Таа почнала да пее во ноќни клубови на возраст од 15.[5] Таа го заврши своето музичко образование со специјално 'народно пеење' со Гадулка специјалност.[6]

Кариера и Преслава (2003-2004)[уреди | уреди извор]

Во текот на летото 2003 година еден познат пејач од музичката компанија Пајнер, Милко Калаидијев ја замоли да настапи со неговата група на неколку настани. Импресиониран од нејзиниот прекумерен талент, тој и помогна на неа да стане дел од компанијата.[5] Во почетокот на 2004 година таа ја објави својата прва песна, "Нежен Рекет", која беше дует со Милко Калаидијев. Подоцна оваа година, таа избра сценско име Preslava и ја промени нејзината креативна насока. Наместо типичен поп-фолк, нејзините песни како што се "Дума за vyarnost", "Tazi nosht bezumna" и "воено владеење moy" беа повеќе модерни. Тие беа дел од нејзиниот деби албум, Preslava, објавен во декември. Во тој албум имало вкупно 16 песни. Рекорд беше доби многу добро. Таа е добитник на "Албум на Годината" награда во Ноември Народни Списание''s Годишни Награди на 2004 година.[2] Во истата церемонија, Preslava освои "Основање и Деби сингл на годината" награда.[2] Во Годишниот Музички Награди на Planeta TV во 2004 година, таа ги освои наградите за "Деби сингл на годината" и "најперспективен изведувач на годината".[2]

Видео-записи[уреди | уреди извор]

Спот Година Албума Режисер
Нежен рекет 2004 Николај Нанков,Петјо Картулев
Дума за вярност 2004 Преслава 2004 Николај Скерлев
Тази нощ безумна 2004 Преслава 2004 Људмил Иларионов – Љуси
Мили мой 2004 Преслава 2004 Николај Скерлев
Раздвоени 2004 Преслава 2004 Николај Скерлев
Молиш ме 2004 Преслава 2004 Људмил Иларионов – Љуси
Обичам те 2004 Преслава 2004 Људмил Иларионов – Љуси
Дяволско желание 2005 Дяволско желание Николај Скерлев
Завинаги твоя 2005 Дяволско желание Николај Скерлев
Финални думи 2005 Дяволско желание Николај Скерлев
Нямам право 2006 Дяволско желание Николај Нанков,Петјо Картулев
И когато съмне 2006 Интрига Николај Скерлев
Предай се на желанието 2006 Интрига Људмил Иларионов – Љуси
Заклевам те 2006 Интрига Људмил Иларионов – Љуси
Лъжа е 2006 Интрига Николај Скерлев
Нищо друго 2007 Интрига Људмил Иларионов – Љуси
Предай се на желанието 2 2007 Не съм ангел Николај Скерлев
Мъж на хоризонта 2007 Не съм ангел Људмил Иларионов – Љуси
Моят нов любовник 2007 Не съм ангел Људмил Иларионов – Љуси
Не съм ангел 2007 Не съм ангел Николај Нанков
Последен адрес 2008 Не съм ангел Људмил Иларионов – Љуси
Новата ти 2008 Пази се от приятелки Људмил Иларионов – Љуси
От добрите момичета 2008 Пази се от приятелки Људмил Иларионов – Љуси
Червена точка 2009 Пази се от приятелки Људмил Иларионов – Љуси
Бързо ли говоря 2009 Пази се от приятелки Николај Нанков
Феномен 2009 Пази се от приятелки Људмил Иларионов – Љуси
Усещане за Мерилин 2009 Пази се от приятелки Николај Нанков
Не ми пречи 2009 Хитовете на Преслава Николај Скерлев
Дишай 2010 Хитовете на Преслава Људмил Иларионов – Љуси
Пия за тебе 2010 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Жените след мен 2010 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Как ти стои 2011 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Мръсно и полека 2011 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Хайде, откажи ме 2011 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Като за финал 2011 Как ти стои Људмил Иларионов – Љуси
Лудата дойде 2012 Хитовете на Преслава Николај Скерлев
Правено е с друг 2012 Хитовете на Преслава Николај Скерлев
Разкрий ме 2012 Хитовете на Преслава Људмил Иларионов – Љуси
Бутилка 2013 Николај Скерлев
Скоро 2013 Хитовете на Преслава Људмил Иларионов – Љуси
Няма да съм друга 2013 Хитовете на Преслава Људмил Иларионов – Љуси
Режим „неприлична“ 2014 Хитовете на Преслава Људмил Иларионов – Љуси
Пиши го неуспешно 2014 Људмил Иларионов – Љуси,Георги Марков
Повече не питай 2014 Људмил Иларионов – Љуси
Нашето любов е 2014 Људмил Иларионов – Љуси
Ако утре ме губиш 2015 Људмил Иларионов – Љуси
Нокаут 2015 Николај Скерлев
Аматьорка 2015 Александар Моллов
На тебе не отказвам 2015 Николај Скерлев
С теб или с никой 2015 Људмил Иларионов – Љуси
In control 2016 Николај Скерлев
Чуплива и влюбена 2016 Николај Скерлев
Няма да ти пиша 2016 Георги Марков
Без теб 2016 Кирил Киров
Пада звезда 2017 Георги Марков
Тук жена му пази 2017 Георги Марков
Не се изтриваш 2017 Да гори в любов Георги Марков
Обратно в играта 2018 Да гори в любов Људмил Иларионов – Љуси
Богови земљом ходе 2018 Да гори в любов Георги Марков
Да гори в любов 2018 Да гори в любов Људмил Иларионов – Љуси
Изтрезняваш ли 2019 Да гори в любов Виктор Антонов
Пиян 2019 Да гори в любов Виктор Антонов
  1. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Payner - Изпълнители - Преслава“. Посетено на 2017-12-30.
  2. „Преслава: Нощем се задушавах от тежестта на бюста си!“. Посетено на 2017-12-30.
  3. „Payner - Изпълнители - Ивелина Колева“. Посетено на 2017-12-30.
  4. 5,0 5,1 „Малката Петя - голямата Преслава - EVA.bg“. 2010-12-21. Посетено на 2017-12-30.
  5. Dimitrova, Iva (21 May 2012). „Фолкдивата Преслава свирила на гъдулка в школото“ [Folk Preslava played a gadulka in the school]. Monitor (бугарски). Архивирано од изворникот на 17 January 2015. Посетено на 4 July 2017.