Предлошка:ISO 639 name hr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

хрватски

Икона за документација Документација за предлошка

Употреба

Оваа предлошка е дел од збирот кој доделува кодови по ISO 639-1, ISO 639-2 и ISO 639-3 за имињата на јазиците. Ова особено се користи за ставање на статии во категоријата Категорија:Статии со текст на хрватски користејќи го кодот „hr“. Се користи во предлошката {{Hr}}-(хрватски) а можеби и во {{Hr}}.

Поврзано