Прејди на содржината

Предлошка:Country data United States

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data United States е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на САД

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias САД Наслов на главата статија (САД)
flag alias Flag of the United States.svg Назив на сликата (File:Flag of the United States.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1776Flag of the United States (1776–1777).svg
1777Flag of the United States (1777-1795).svg
1795Flag of the United States (1795–1818).svg
1818Flag of the United States (1818-1819).svg
1819Flag of the United States (1819-1820).svg
1820Flag of the United States (1820-1822).svg
1822Flag of the United States (1822-1836).svg
1836Flag of the United States (1836-1837).svg
1837Flag of the United States (1837-1845).svg
air forceFlag of the United States Air Force.svg
armyFlag of the United States Army.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Предлошка:Морнарица го дава следново:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Предлошка:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Предлошка:Армија:

  • {{армија|САД}} САД Army
  • {{знамеикона|САД|армија}}САД

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
USA (преглед) САД САД
US (преглед) САД САД
Соединети Американски Држави (преглед) САД САД
U.S. (преглед) САД САД

Пример за употреба

  • {{знаме|САД}} САД
  • {{знамеикона|САД}}САД

Употреба на варијанта

  • {{знаме|САД|1776}} САД
  • {{знамеикона|САД|1776}}САД

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|USA}}САД
  • {{државнознаме|USA}} САД
  • {{знаме|USA}} САД[[Категорија:Предлошки за податоци за земји без посебно предложно име|]]