Воздухопловни сили на САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздухопловни сили на САД

Воздухопловни сили на Соединетите Американски Држави (англиски: United States Air Force, скратено: USAF) — гранка на Вооружените сили на САД и една од седумте воени служби на САД. Настанала како дел од Армијата на САД, ВПС на САД биле одвоени како независна гранка на Вооружените сили на 18 септември 1947 г. — многу подоцна од слични видови вооружени сили во другите земји.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mobility Guardian 2023“. www.af.mil (англиски). Посетено на 2023-07-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]