Предлошка:Русија на Олимпијада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русија на Олимписките игри

Знаме на Русија
МОК-код  RUS
НОК Руски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)