Предлошка:Положба

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{2}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Ова е општонаменска предлошка за задавање на положбата на даден(и) елемент(и) во една страница — лево, десно или по средината. Предлошката се користи вака:

{{положба|страна|содржина}}

Примери[уреди извор]

{{положба|лево|'''Добар ден!'''}} дава:
Добар ден!
{{положба|десно|'''Добар ден!'''}} дава:
Добар ден!
{{положба|средина|'''Добар ден!'''}} дава:
Добар ден!
{{положба|средина|'''Добар ден!'''|style=color:red}} дава:
Добар ден!

Поврзано[уреди извор]