Предлошка:Палеоархејски графички времеслед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палеоархејски графички времеслед
-3600 —
-3550 —
-3500 —
-3450 —
-3400 —
-3350 —
-3300 —
-3250 —
-3200 —
Најраните утврдени строматолити и неконтроверзни животни облици
Први фотосинтезни организми се појавиле[1]
Настани на палеоархејот.
Скала: пред милиони години.

Наводи

  1. Caredona, Tanai (6 март 2018). „Early Archean origin of heterodimeric Photosystem I“. Heliyon. 4 (3): e00548. doi:10.1016/j.heliyon.2018.e00548. PMC 5857716. PMID 29560463. Посетено на 22 април. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)