Предлошка:Инфокутија Снукерист/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Снукерист
| name     = 
| image     = 
| caption    = 
| birth_date  = {{роден на и возраст|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}}
| birth_place  = 
| death_date  = <!-- {{починал на и возраст|ГГГГ|ММ|ДД|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}} -->
| death_place  = 
| Sport country = 
| Nickname   = 
| Professional = 
| High ranking = 
| Prize money  = 
| High break  = 
| Century break =
| Best finish  = 
| Ranking wins = 
| Major wins  = 
| Minor wins  =
| Other wins  = 
| World champ  = 
| website    = {{URL|www.example.com}}
}}

Пример[уреди извор]

Рони О'Саливан
Ronnie O'Sullivan
О'Саливан во 2012 г.
Роден5 декември 1975(1975-12-05)(48 г.)
Вордсли, Англија
Земја Англија
Прекар
 • Ракетата[1]
Професионален ангажман1992–
Највисок ранг1
Вкупна заработка£6.739.447 (до крајот на 2008/2009)[2]
Највисок пробив147 (11 пати)
Трициф. пробиви678 (4 мај 2012)[3]
Турнирски победи
Ранг25
Нижи турнири2
Други турнири23
Светски првак2001, 2004, 2008, 2012, 2013
ronnieosullivan.tv


 1. „Player List – Ronnie O'Sullivan“. worldsnooker.com. Светско здружение за професионален билијард и снукер. Архивирано од изворникот на 25 октомври 2009.
 2. „Ronnie O'Sullivan“. Eurosport UK. 2009. Архивирано од изворникот на 17 јули 2012. Посетено на 20 февруари 2010.
 3. Conlon, Tommy (6 мај 2012). „Brittle genius discovers vindication in his own serenity“. Irish Independent. Independent.ie. Архивирано од изворникот на 9 мај 2012. Посетено на 9 мај 2012.