Пратвил (Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 32°28′N 86°27′W / 32.467° СГШ; 86.450° ЗГД / 32.467; -86.450

Поглед кон центарот на Пратвил

Пратвил (англиски: Prattville) е град во Алабама, САД и е административен центар на округот Аутауга. Основан е пред 1839 и се наоѓа на 20 км северозападно од Монтгомери. Населението во овој град изнесува околу 30 000 жители (2005).

Во Пратвил е роден пејачот Вилсон Пике (1941-2006).