По повод Ница (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„По повод Ница“ (француски: À propos de Nice) — француски документарен филм од 1930 година, во режија на Жан Виго (неговиот прв филм), а автор на фотографијата е Борис Кауфман.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот го прикажува животот на луѓето во Ница: секојдневните активности, карневалот и општествената нееднаквост.

Наводи[уреди | уреди извор]