Портал:Шах/Рејтинг листа според ФИДЕ/2011/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се првите 10 шахисти во светот според рејтинг листата на ФИДЕ објавена на 1 септември 2011.

Поз. Име и презиме Земја Рејтинг Партии Година на раѓање
1 Магнус Карлсен  Норвешка 2823 (+2) 10 1990
2 Вишванатан Ананд Индија Индија 2817 (0) 0 1969
3 Левон Аронјан  Ерменија 2807 (+2) 8 1982
4 Владимир Крамник  Русија 2791 (+10) 17 1975
5 Сергеј Карјакин  Русија 2772 (-16) 13 1990
6 Веселин Топалов  Бугарија 2768 (0) 0 1975
7 Василиј Иванчук  Украина 2765 (-3) 15 1969
8 Руслан Пономариов  Украина 2758 (-10) 10 1983
9 Александар Гришчук  Русија 2757 (+11) 15 1983
10 Гата Камски  САД 2756 (+15) 18 1974