Портал:Архитектура/Избрана биографија/2009/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Michelozzo.jpg

Микелоцо Микелоци (1391 — о. 1472) —бил италијански архитект и вајар.

Работел во мермер, бронза и сребро. Негово дело е статуата на младиот Св. Јован над вратата на црквата Санта Марија дел Фјоре („дуомо“-то) во Фиренца, од спротива на Крстилницата; исто така направил и прекрасна сребрена статуетка на Јован Крстител на предниот олтар во црквата Сан Џовани. Голем пријател и патрон на Микелоци бил Козимо Медичи, кого го придружувал во Венеција во 1433 за време на неговото кратко прогонство. Додека бил во Венеција, Микелоцо ја изградил библиотеката во Сан Џорџо Маџоре, а таму проектирал и други згради. Прочитајте повеќе