Портал:Архитектура/Избрана биографија/2008/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Palladio.jpg

Андреја Паладио, родено име: Андреја ди Пјетро дела Гондола (италијански: Andrea Palladio; Andrea di Pietro della Gondola) (30 ноември 1508 - 19 август 1580) е италијански архитект од Падова.

Како влијателен архитект, Паладио развил свој Паладијански стил кој се придржувал до класичните римски принципи, наспроти богатата орнаментација на Ренесансата. Паладио проектирал многу цркви, вили и дворци, особено во Венеција и околината.

Стилот на Паладио станал мода во Европа. Во Британија, Иниго Џонс и Кристофер Рен го прифатиле неговиот стил. Друг обожавател на овој стил бил Ричард Бојл, Четвртиот Гроф од Корк, исто така познат како Лорд Берлингтон кој бил архитектот на Чисвишката куќа заедно со Вилијам Кент. Прочитајте повеќе