Пол ван Дајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пол ван Дајк
Ван Дајк на „Д фестивал“ во Дојран, во 2018 година
Биографски податоци
Родено имеМатијас Пол[1]
Роден(а)16 декември 1971 (1971-12-16) (48 г.)
Ајзенхитенштат, Источна Германија
Жанрови
Занимања
 • диџеј
 • музички продуцент
 • музичар
Инструменти
Период на активност1990–present
Издавачи Унеиверзал Мјузик
Соработници
 • ДЏ-Јунајтед
 • Долфин'
 • Визијата на Шива[2]
Мреж. местоpaulvandyk.com

Матијас Пол (German: [maˈtiːas ˈpaʊ̯l]),[3][4] подобро познат на неговата сцена со името Пол ван Дајк(German: [fan ˈdʏk]; роден на 16 декември 1971 година во Ајзенхитенштат, Источна Германија) е германски диџеј, продуцент и музичар. Тој е еден од првите вистински супер ѕвезди диџеи, Ван Дајк бил првиот изведувач кој ја примил Греми наградата за номинација во новододадената категоријата на Најдобар денс/електронски албум ослободување Рефлексии во 2003 година.[5] Тој бил прогласен за Светски број еден ДИЏЕЈ во 2005 и 2006 година, нешто само што неколку диџеи некогаш го имале постигнато.[6] Исто така тој бил првиот диџеј, именуван за број еден од страна на Mixmag во 2005 година. Од 2008 година, неговите албуми биле продадени во преку 3 милиони примероци во светот.[7] Пол Ван Дајк многупати има настапено и во Македонија, за последен пат на „Д фестивалот“ во Дојран во 2018 година[8].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Paul's entry on the ASCAP database“. The American Society of Composers, Authors and Publishers. Посетено на 17 декември 2008.
 2. [1]
 3. Krech, Eva-Maria; Stock, Eberhard; Hirschfeld, Ursula; Anders, Lutz Christian (2009). Deutsches Aussprachewörterbuch (германски). Berlin: Walter de Gruyter. стр. 731 and 810. ISBN 978-3-11-018202-6.
 4. Mangold, Max (2005). Das Aussprachewörterbuch (германски) (изд. 6th.). Mannheim: Dudenverlag. стр. 540 and 617. ISBN 9783411040667.
 5. „Paul Van Dyk's New Era Of Remixing“. Посетено на 7 јуни 2016.
 6. „Top 100 DJ's – 5. Paul van Dyl“. djmag.com. Архивирано од изворникот на 31 октомври 2009. Посетено на 20 јули 2010.
 7. Dose.Clubzone.com.
 8. „Пол ван Дајк на „Д фестивал". 24vesti.mk. Посетено на 18 јули 2018.