Полка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улични музичари во Прага свират полка

Полка е брз централноевропски танц, кој е популарен во Европа и Америка. Настанал во средината на деветнаесеттиот век во денешна Чешка. Полката се игра во многу земји меѓу кои се: Литванија, Чешка, Полска, Хрватска, Словенија, Германија, Австрија и други. Некој варијанти на полка се играат во нордиските земји, Британија и Мексико.

Во класичната музика, со полка се занимавале Јохан Шраус постариот и помладиот.

Името доаѓа од чешкиот збор пулка, што значи мала половина, што се однесува на кратките полу-чекори кои се користат во танцот.[1] Заради зборот полка често луѓет мислат дека овој танц е измислен од Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oxford University Press. http://www.oed.com