Политички партии во Монголија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Монголија
State emblem of Mongolia.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Монголијадруги земји
 Портал „Политика“

Политчките партии во Монголија го изразуваат плурализмот и парламентарната демократија во државата. Во Монголија постојат осум поголеми политички партии меѓу кои,

Поранешни партии[уреди | уреди извор]