Податок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Некои од разните видови податоци.

Податоците се запишуваат во форма која што му је разбирлива на човекот (текст, слика, звук) и ги изразуваат фактите, поимите и знаењата. Податокот заедно со информацијата се информациони величини. Секој податок носи во себе една или повеќе информации.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]