Плоштад дел Дуомо (Катанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Плоштадот дел Дуомо е главниот градски плоштад во Катанија, Италија, опкружен со центрите на граѓанството (градското собрание во Палацо делли Елефанти) и верската моќ (Дуомо или катедралата Света Агата).

За плоштадот[уреди | уреди извор]

Плоштадот дел Дуомо

Дуомо ди Катанија или Катедрала на света Агата се наоѓа на источната страна на плоштадот. Првично бил изграден во 1078-1093 година, на урнатините на античките римски Терми (Ахилејски бањи). Како и речиси цела Катанија, разорниот земјотрес од 1693 година, го израмнил најголемиот дел од структурата, а Џовани Батиста Вакарини дизајнирал барокна структура и фасада во 1711 година.

Во плоштадот влегуваат три улици: преку Етнеа, историската Кардо максимус или северо-јужната артерија на античкиот римски град; виа Џузепе Гарибалди и виа Виторио Емануеле II која минува од исток кон запад.

На северната страна е палатата Дели Елефанти или Градското собрание. Пред оваа зграда стои фонтана дизајнирана од Вакарини, која се состои од обелиск на задната страна на слонот у Лиотру, (симболот на Катанија).[1]

Од другата страна на плоштадот се наоѓа фонтаната Аменано, пред Палацо деи Киеричи. Помеѓу палатата Киеричи и катедралата се наоѓа Порта Узеда. Од терасите може да се восхитувате на двете прекрасни панорами: на север, Плоштадот дел Дуомо во Катанија со фонтаната Елефанти и Виа Етна со планината Етна во позадина; кон пристаништето, ѕидините на Шарл V, со сводовите на Марина до замокот Урсино. Порталот на Портата на Карло V е дел каде се наоѓа единствениот преостанат дел од средновековните градски ѕидини.

Пристап до бањите има преку пристап до Епархискиот музеј на Катанија: коридор со своден кој е вграден во јазот помеѓу римските структури и темелите на катедралата (чиј пристап се состои од неколку чекори во различните времиња лево од фасадата) овозможуваат да се патува по средината на градот, каде тече реката Аменано, а чии води се издигнуваат на површината во блиската фонтана Аменано. Името на растението е изведено од натпис на мермерна плоча од областа Луненсе, намалена на шест многу фрагментирани главни фрагменти, веројатно датирани од првата половина на 5 век, а сега изложени во Граѓанскиот музеј во Кастело Урсино.

Фестивалски прослави[уреди | уреди извор]

Плоштадот дел Дуомо е главна точка на годишниот фестивал на Света Агата, тридневен настан кој почнува на 3 февруари со поворката од црквата Сант'Агата ала Форнас до катедралата. Потоа следи вечерен концерт на отворено и огномет.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Piazza del Duomo", Michelin Green Guide“. Архивирано од изворникот на 2023-03-12. Посетено на 2023-03-12.
  2. Papa, Vincenzo Denaro. "Catania's Most Beloved Religious Festival: Feast of St. Agatha", Italy Magazine