Плоштад Александар I (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плоштад Александар I
National Art Gallery, Bulgaria (by Pudelek).JPG
Општи податоци
ГрадСофија
ЗемјаБугарија

Плоштадот кнез Александар I е плоштад кој се наоѓа во Софија, Бугарија. Плоштадот е познат ѝ само како Батенберг, според бугарскиот кнез Александар I Батенберг.

На овој плоштад се наоѓаат Националната уметничка галерија, Националниот етнографски музеј и Бугарската народна банка. Во минатото, овде се наоѓал и мавзолејот на Георги Димитров, кој во 1999 година бил срушен.