Пластични уметности

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Пластични уметности се оние ликовни уметности во кои се употребува материјал кој се калапи или обликува на некој начин, често во три димензии. Примери за ова се глина, боја и гипс. Така, можеме да речеме дека во пластични уметности спаѓааат сликарството, скулптурата, цртањето и тн.

Пластични уметости може и да значи:

Материјалите можат да се резбаат или обликуваат, како да речеме камен или дрво. Тука спаѓаат и бетон и челик бидејќи, со соодветни алатки и тие можат да се модулираат.

Поврзано[уреди | уреди извор]