Пица Хаваи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пица Хаваи

Пица Хаваи е варијанта на пица, која се состои од основно тесто со сос од домати, шунка, ананас и кашкавал.

Пица Хаваи е измислена во 1962 година во Чатам (Онтарио, Канада) во ресторанот на Сем Панопулос (1934-2017). Таа е најпопуларна во Австралија, каде што има пазарен удел од 15% од продадените пици.

Се нарекува по множеството "à la Hawaii", кое се определува со додавање на ананас. Архипелагот се смета за една од најдобро растечките области на ананас. Слично на пица Хаваи, познатиот тост Хаваи бил создаден во Германија во 1950-тите од страна на ТВ-готвачот Клеменс Вилменрод.