Питсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Питсбург (Пенсилванија))
Прејди на: содржини, барај
Питсбург пренасочува овде. За градот во Охајо видете Питсбург (Охајо)
Питсбург, Пенсилванија

Питсбург (англиски: Pittsburgh) е град вo американската држава Пенсилванија. Овој град според статистиките во 2007 година, има 311 218 жители, што го прави најголем град во Пенсилванија после Филаделфија, и 59-ти град по број на жители во САД.