Питсбург (Охајо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Питсбург е село во Охајо, САД. Според пописот во САД во 2010 година, селото брои 388 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Улицата Џеферсон во Питсбург, Охајо

Питсбург бил основан под името Арнетсвил во 19 век, но жителите му се отселиле. Еден автор го опишал дека постоел само како име.[1] Повторно се формирала заедница во следните неколку декади, па до 1914 година селото имало училиште, методистичка црква - епископија, неколку бизниси и над 200 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The History of Darke County, Ohio.[1] W. H. Beers & Company. 1880. p. 455.
  2. Wilson, Frazer Ells (1914). History of Darke County, Ohio, from its earliest settlement to the present time, Vol. 1. Milford, Ohio: Hobart Publishing Company. pp. 622–623.[2]