Писма од Иво Џима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Писмата од Иво Џима
(Letters from Ivo Jima)“
Letters from iwo jima ver8.jpg
Режисер Клинт Иствуд
Продуцент Клинт Иствуд
Стивен Спилберг
Сценарист Ирис Јамашита
Настапуваат Кен Ватаб
Казунари Ниномија
Тсујоши Ихара
Рио Касе
Шиду Накамура
Жанр драма
Музика Кајл Иствуд
Дистрибутер Warner Bros
Премиера 12 јануари, 2007
Времетраење 175 мин.
Држава  САД / Flag of Japan.svg Јапонија
Јазик јапонски
Буџет $19,000,000

Писмата од Иво Џима (Англиски: Letters from Ivo Jima) е филм (воена драма) на режисерот Клинт Иствуд од 2007 година, со Кен Ватаб и Казунари Ниномија во главните улоги. Филмот раскажуца за битката за Иво Џима од перспектива јапонски војници, а сниман е во исто време како и филмот „Знамињата на нашите татковци“, кој раскажува за истата приказна од перспектива со американски војници. Филмот скоро целосно е на јапонски иако го финансираше американска продуцентска компанија. Беше номиниран и за Оскар, а доби и Златен Глобус за најдобар филм.