Прејди на содржината

Пироманија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спален контејнер.

Пироманија е неодолива компулзивно-импулсивна желба да се подметне пожар било на некој објект, било во шума. Патолошкото задоволство расте со посматрањето на пожарот и на луѓето кои се во паника и страв.