Прејди на содржината

Пилорис

Координати: 12°55′21″N 61°11′41″W / 12.92250° СГШ; 61.19472° ЗГД / 12.92250; -61.19472 (The Pilories)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пилорис
The Pilories
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°55′21″N 61°11′41″W / 12.92250° СГШ; 61.19472° ЗГД / 12.92250; -61.19472 (The Pilories)
АрхипелагГренадини
Површинан.п. км2
Највисоко издигнување340 ст (104 м)
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас
Карта на локација на релјефот Свети Винсент и Гренадини

Пилори (англиски: The Pilories) e мала група на островчиња во Карипското Море. Пилорис е составен од Лил Пилори, Биг Пилори и Мидл Пилори.

Опис[уреди | уреди извор]

Островите се многу мали и ненаселени. Тие може да се означат и како карпи. Овие острови се наоѓаат блиску до малиот Ол Аваш (западно од него), северно од Мустик и јужно од Балисо.Литл Пилори е најазападен, а Биг Пилори најисточен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]