Пештера на Еврипид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пештера на Еврипид
Σπήλαιο Ευριπίδη
Cave of Euripides 1.png
Пештерата на Еврипид
МестоСаламина, Грција
Координати37°52′55″N 23°28′04″E / 37.88194° СГШ; 23.46778° ИГД / 37.88194; 23.46778Координати: 37°52′55″N 23°28′04″E / 37.88194° СГШ; 23.46778° ИГД / 37.88194; 23.46778
Длабочина47 м.
Влезови1
Пристапслободно

Пештера на Еврипид — тесна пештера, приближно 47 метри длабока со десет мали комори, на рид со поглед на Саронскиот Залив во областа Перистерија на јужниот брег на островот Саламис, Грција. Неговото име произлегува од неговата репутација уште од античко време како место каде што драматургот Еврипид дошол да ги пишува своите трагедии. Античките автори Филохор и Сатир го опишале Еврипид како мизантроп кој го избегнувал општеството демнејќи во пештера. Римскиот автор од вториот век, Аулус Гелиус, тврдел дека ја посетил „мрачната и темна пештера“ за време на неговата посета на Атина.

Археологија[уреди | уреди извор]

План на пештерата на Еврипид

Во 1990-тите, биле извршени ископувања под раководство на Јанос Г. Лолос, доцент по праисториска археологија на Универзитетот во Јанина, Епир, во соработка со Одделот за палеоантропологија на грчкото Министерство за култура.

Наодите датираат од доцниот неолит па наваму. Тие вклучуваат камени алатки и врвови од стрели; микенски погребувања; 5 век п.н.е. Атичка керамика со црна глазура; Монети од римски период и заветни фигурини; и накит од периодот на Франките, што генерално укажува на неговата долгорочна употреба како место за засолниште и обожавање. Најзабележително откритие бил фрагментарен скифос со црна глазура, кој датира од крајот на 5 век п.н.е., со буквите ΕΥΡΙΠΠ, јасно дел од името Еврипид, внимателно испишани со букви од хеленистичкиот или римскиот период. Лолос ја толкува чашата како заветна понуда за Еврипид, потврда за посветеноста на неговата поезија инспирирана во подоцнежните периоди.[1][2]

Лолос ги открил и темелите на мало селско светилиште на околу 70 метри југозападно од пештерата, на патеката од брегот. Врз основа на мермерен фалус и други наоди, тој го протолкувал како светилиште на Дионис, богот покровител на грчкиот театар.

Пристап[уреди | уреди извор]

Пештерата, неозначена, се наоѓа помеѓу населбите Перистерија и Колонес, на околу 350 метри северозападно од северниот крај на улицата Еврипид, по чиста пешачка патека. Пред пештерата има челична врата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ακάμας - Σπήλαιο Ευριπίδη“. web.archive.org. 2013-10-10. Посетено на 2022-04-22.
  2. „Important Archaeological Sites, Aristotles' Lyceum And Cave Of Euripides, Found in Greece Archaeologists Say“. web.archive.org. 2007-09-27. Посетено на 2022-04-22.