Петер Јарош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Јарош со Владимир Минач

Петер Јарош (словачки: Peter Jaroš; 22 јануари 1940) е словачки писател.[1][2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Јарош е роден во Хибе во семејство на градежници. Од 1957 до 1962 година тој студитал словачки и руски на Коменскиот Универзитет во Братислава. По завршувањето тој работел како уредник во издавачката куќа „Младе лета“. Меѓу 1962 и 1965 година бил уредник на неделникот „Културни живот“, а потоа до 1971 година работел за Словачкото радио во Братислава. Од 1972 година тој работел како текстописец за словачките филмови. Денес работи во Националниот центар за образование во Братислава.

Дела[уреди | уреди извор]

Некои од делата на Јарош се:

Романи:

  • Пладне на тераса
  • Илјадагодишна пчела

Приказни:

  • "Илјадагодишна пчела" (1983)
  • "Снег под нозе" (1978)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hudík, Pavol; Trebatická, Heather; Bednár, Lucy (септември 2002). In search of homo sapiens: twenty-five contemporary Slovak short stories. Bolchazy-Carducci Publishers. стр. 113. ISBN 978-0-86516-532-8. Посетено на 11 June 2011.
  2. Chitnis, Rajendra A. (2005). Literature in post-communist Russia and Eastern Europe: the Russian, Czech and Slovak fiction of the changes, 1988-1998. Psychology Press. стр. 16. ISBN 978-0-415-35557-5.

Поврзано[уреди | уреди извор]