Петар Богдани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петар Богдани
Петар Богдани на поштенска марка од Албанија од 1989
Роден(а)околу 1630
Гур, близу Призрен,[1] Османлиска империја[2][3]
Починал(а)1689
Приштина, Османлиска империја
НационалностАлбанец
Други имињаPietro Bogdano

Петар Богдани бил римокатолички бискуп скадарски (1656-1671) и надбискуп скопски (1671-1689). Се бавел со книжевна работа, а творел на албански, италијански и латински јазик.

Cuneus Prophetarum“ от Петар Богдани Македонец, Падова, 1685 г.

Автор е на апологетското дело Cuneus Prophetarum во два дела од 1685 година, печатено во Падовa на италијански и албански јазик. Тоа е прво познати оригинално прозно дело напишано на албански јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Historical Dictionary of Albania, Robert Elsie, Rowman & Littlefield, 2010, p. 54.,
  2. The parishes of Gur, Shegjec, Zym, and Zogaj in Has near Prizren were strictly Catholic and Albanian. Studies on Kosova, Arshi Pipa, Sami Repishti, East European Monographs, 1984, , p. 30.
  3. Kosovo: A Short History, Author Noel Malcolm, Publisher Macmillan, 1998, p. 125.,