Персиска детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Персиска детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Персиска детелина
Научен назив
Trifolium resupinatum
L.
Персиска детелина
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Fabales
Семејство: Fabaceae
Подсемејство: Faboideae
Ред: Trifolium
Вид:
T. resupinatum
Биномен назив
Trifolium resupinatum

Персиска детелина ( латински:Trifolium resupinatum)[1] T. resupinatum L. var. majus Boss., T. suaveolens Willd.) е годишна детелина која се користи како сточна храна и сено, Класифицирана е во централна и јужна Европа, Медитеранот и југозападна Азија дури на југ до Пенџаб.

Опис[уреди | уреди извор]

Цветовите, розови, црвени или виолетови, долги 4,5-8 мм, групирани во мали глави, прилично ѕвездести и со кратки педуни, чашката станува забележливо зглемена при оплодувањето, понекогаш е малку влакнеста.Таа достигнува висина и до 60 см се одгледува за пасење на добиток или за косење на сено. Таа е важна култура за производство на сено во студените региони на Иран, Авганистан и други азиски области со студени зими.

Распространетост и живеалиште[уреди | уреди извор]

Во Европа и низ Медитеранот. Населува тревни и влажни места, ровови, брегови на потоци и долови. Цвета во пролет и лето.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bartow, Amy (2016). „Native Seed Production Manual for the Pacific Northwest“. Native Plants Journal. 17 (2): 134–135. doi:10.3368/npj.17.2.134. ISSN 1522-8339.
  2. J. M. Suttie (1999). Trifolium resupinatum L.“. Grassland Species. Food and Agriculture Organization. Архивирано од изворникот на 2010-07-24. Посетено на May 15, 2010.