Параскева Малеска-Тројачанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Параскева Малеска-Тројачанец
Родена Параскева Малеска
26 август 1930
Скадар, Албанија
Починала 11 март 2006(2006-03-11) (возр. 75)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање новинарка, уредник и водителка

Параскева Малеска-Тројачанец (26 август 1930 во Скадар11 март 2006 во Скопје) — македонска новинарка уредник и водителка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Откако репатрирала (1948) во Македонија, се вработила во Радио Скопје каде што останала цели 33 години, до пензионирањето (1981). Била член на „Малцинската“ редакција. По проширувањето на програмата на албански јазик била автор и водител на: „Школска емисија“, „Радио драма“, „Емисија за земјоделците“, „Педагошки совети“, „Емисија за жената“ и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Малески“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 902. Text "series " ignored (help)