Парагвај (гувернат)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гувернат Парагвај
Gobernación del Paraguay
Гувернат на Шпанската империја, дел од Вицекралството Перу.

1617 – 1782


Знаме

Карта на Вицекралството Перу.
Главен град Асунсион
Јазици шпански јазик, гварански јазик
Вероисповед Католицизам
Државно уредување Гувернат на Шпанската империја, дел од Вицекралството Перу.
Гувернер
 -  1778 - 1787 Педро Мело де Португал (последен)
Историски период Шпанска колонизација на Јужна Америка
 -  Основана 1617
 -  Замрела 1782
Денес во  Парагвај
 Аргентина

Гувернатот Парагвај (шпански: Gobernación del Paraguay), оригинално наречен Гувернат Гваира (Gobernación del Guayrá), бил административна единица на Шпанската империја и основа на денешната Република Парагвај.

Историја[уреди | уреди извор]

Со капитулацијата на 21 март 1534 на Педро де Мендоза и шпанската круна се создал првиот гувернат Рио де ла Плата, кој бил познат и под името „Гувернат Парагвај“ со седиште во Асунсион, град кон бил основан од страна на Хуан де Салазар и Еспиноза во 1537 година.

Регионот станал дел од Вицекралството Перу во 1776 година, датум кога се соединил со Вицекралството Рио де ла Плата. Гувернатот Гваира била создаден со кралски декрет од страна на Фелипе II од Шпанија на 16 декември 1617 година. Со тоа, стариот гувернат Рио де ла Плата и Парагвај бил поделен на два нови дела, Рио де ла Плата и Парагвај.[1]

Гувернери[уреди | уреди извор]

гувернери години
Ернандо Аријас де Саведра[2] 1615 - 1617
Педро Уртадо де Мендоза 1618 - 1621
Мануел де Фријас 1621 - 1627
Луис де Сеспедес Гарсија Херија 1630 - 1633
Мартин де Ледесма Валдерама 1633 - 1636
Педро Луго де Навара 1636 - 1641
Хуан де Веласко Виласанти 1641
Грегорио де Инестроса 1641 - 1647
Диего де Енобре Осорио 1647 - 1649
Бернандино де Карденас 1649
Себастијан де Леон и Зарате 1649 - 1650
Андрес Гарабито де Леон 1650 - 1653
Кристобал де Гарај и Саведра 1653 - 1656
Хуан Антонио Блазкез де Валверде 1656 - 1659
Алонсо Сармиенто де Сотомајот и Фигероа 1659 - 1662
Хуан Диез де Андино 1662 - 1671
Франсиско Рехе Корвалан 1671 - 1676
Диефо Ибањез де Фаријас 1676 - 1681
Хуан Диез де Андино 1681 - 1684
Антонио де Вера Мухика 1684
Алонсо Фернандес Марсијал 1684 - 1685
Франсиско де Монфорт 1685 - 1691
Себастијан Феликс де Мендиола 1692 - 1696
Хуан Родригес Кота 1696 - 1702
Антонио де Ескобар и Гутиерез 1702 - 1705
Хозе Авалос де Мендоза 1705
Себастијан Феликс де Мендиола 1705 - 1706
Балтазар Гарсија Рос 1706 - 1707
Мануел де Робес Лорензана 1707 - 1712
Хуан Грегорио Базан де Педраза 1713 - 1717
Андрес Ортиз де Окампо 1717
Диего де лос Рејес Балмакеда 1717 - 1721
Хозе де Антеквара у Кастро 1721 - 1725
Бруно Маурисио де Забала 1725
Мартин де Баруа 1725 - 1730
Игнасио де Сороета 1731
провизорна команда на мештаните 1731 - 1733
Агустин де Руилоба 1733
Хуан де Ареги и Гитерез 1733
Кристобал Домингез де Овелар 1733 - 1735
бруно Маурисио де Забала 1735
Хозе Мартин де Ечаури 1735 - 1740
Рафаел де ла Монеда 1740 - 1747
Маркос Хозе Ларазабал 1747 - 1749
Хаиме Санхуст 1749 - 1761
Хозе Мартинез Фонтес 1761 - 1764
Фулхенсио Игрос и Ледесма 1765 - 1766
Карлос Морфи 1766 - 1772
Агустин Гернандо де Пинедо 1772 - 1778
Педро Мело де Португал[3] 1778 - 1787

[1] Архивирано на 22 јануари 2010 г.[2] Архивирано на 30 септември 2007 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Audibert, Alexander (1892). "Chapter IX." limits of the former province of Paraguay . Buenos Aires: The Economics of Iustoni Brothers & Co.
  2. Gobernador del Paraguay en 1617 desde la reciente división con la Gobernación de Buenos Aires.
  3. Gobernador hasta 1782, cambio de denominación del cargo a gobernador intendente.

Поврзано[уреди | уреди извор]