Вицекралство Рио де ла Плата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вицекралство Рио де ла Плата
Virreinato del Río de la Plata
Вицекралство на Шпанската империја
[[Вицекралство Перу|]]
1776–1814
 

Flag used in the Spanish coastal fortifications from 1790 Грб
Гесло
Plus ultra
Химна
Marcha Real (Spanish Anthem)
Viceroyalty of the Río de la Plata
Главен град Буенос Аирес
Јазици Шпански
Вероисповед Римокатоличка
Уредување Монархија
Монархија Крал на Шпанија
Вицекралство Листа на Гувернери на Вицекралство Рио де ла Плата
Историски период Шпанска колонизација
 -  Основана 1 август 1776
 -  Британска инвазија на Рио де ла Плата 2 јануари, 1806
 -  Втора Британска инвазија на Рио де ла Плата 3 февруари , 1807
 -  May Revolution. 25 мај, 1810
 -  Замрела 23 јуни 1814
Валута Реал

Вицекралството Рио де ла Плата (шпански: Virreinato del Río de la Plata) претставувало вицекралство кое било под директно влијание на Кралство Шпанија во периодот од 1776 до 1814 година. Териториите на ова вицекралство се наоѓале во Латинска Америка односно териториите на денешните држави Аргентина, Боливија, Парагвај и Уругвај. Престолнина на вицекралството бил градот Буенос Аирес.

Ова вицекралство било формирано во 1776 година по неизиното одвојување од Вицекралството Перу. Целта на формирањето била заштита на шпанските колонии од се почестите англиски и португалски амбиции за овој регион. Веќе во 1810 година започнало пропаѓањето на вицекралството по објавувањето на независност на Аргентина и Уругвај во 1810 година под името Соединетите провинции на Рио де ла Плата а во 1816 година објавила и независност, потоа Парагвај во 1811 година, Боливија во 1825. Уругвај пак во периодот од 1816 до 1828 година се борел против Бразил и Португалија кои сакале оваа територија даја приклучат кон нивната држава.