Папили на главата од пенисот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Папили на главата од пенисот
Папили на главата на пенис.
СпецијалностУрологија Уреди на Википодатоците

Папили на главата на пенисот — мали испапчувања кои може да се појават на круната на главата на пенисот. Тие се безопасни анатомски варијации. Иако погрешно се мешаат со ХПВ, папилите не се сексуални пренослива зараза и не се инфективни.

Папилите се појавуваат во една или неколку редици во вид на мали бледоцрвенкасти мазни израстоци. Големината може да биде различна, од помалку од 1 мм до 3 мм.[1] Според податоците од 1999, се проценува дека тие се присутни од 8 до 48% од машкото население во светот.[2] Исто така, според истражувањата, се покажало дека тие почесто се појавуваат кај помладите мажи и кај тие кои не се обрежани.[3]

За папилите понекогаш се смета дека се остатоци од пенисните боцки, чувствителни делови на пенисот кај останатите цицачи. Животните кои имаат пенисни боцки имаат подобро сексуално задоволство и побрз оргазам.[4]

Медицинско отстранување[уреди | уреди извор]

Папилите не се опасни за здравјето на мажот, но сепак некои мажи или нивните партнери може да ги сметаат за неестетски.[5] Има неколку начини за нивно отстранување. Како и секој медицински потфат има опасност за компликации, па советот на лекарите е да не се отстрануваат истите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Oxford handbook of genitourinary medicine, HIV, and AIDS, Volume 13 by Richard Pattman, Michael Snow, Pauline Handy, Babiker Elawad
  2. Brown, Clarence William (February 13, 2014). „Pearly Penile Papules: Epidemiology“. Medscape. Посетено на 2014-03-08.
  3. Hogewoning JA, Bleeker MC, den Brule AJ; и др. (2003). „Pearly penile papules: Still no reason for uneasiness“. J Am Acad Dermatol. 49: 50–4.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. Paleoanthropology, Genetics, and Evolution
  5. http://www.nomorepapules.com/WhatisPPP.html[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]