Паоло Бои

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луиџи Мусини - Леонардо да Кутро и Руј Лопез играат шах на шпанскиот терен
Паоло Бои

Паоло Бои (италијански:Paolo Boi)(роден во 1528 во Сиракуза - починал во 1598 во Неапол) бил италијански шахист. Тој бил еден од најдобрите шахисти во 16. век. Многу патувал и играл во многу градови во Италија, Турција и Унгарија. Паоло Бои, учествувал на турнирот во Мадрид во 1575. Тој, исто така го победил и папата.

Паоло Бои, бил понат и по прекарот Il Siracusano, бидејќи е роден во Сиракуза.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Шаховски речник. Москва: Фискултура и спорт, 1964. стр. 201—202.
  • Шах: Енциклопедиски речник. Москва: Советска енциклопедија, 1990. стр. 41. ISBN 5-85270-005-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]