Пал Лакатош

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пал Лакатош (унгарски: Pál Lakatos 7 јуни 1968 во Вашарошнамењ) е пензиониран боксер од Унгарија , кој ја претставуваше својата родна земја на две Летни олимписки игри: во 1992(Барселона, Шпанија) и 2000 (Сиднеј, Австралија). Тој еднаш го освои сребрениот медал на Европското првентво, во 1993 година (Бурса, Турција), а трипати го зазеде бронзениот медал во супер лесна категорија ( – 48  кг) на Европското првенство, во 1991, 1998 и 2000 година.

Аматерски кариера[уреди | уреди извор]

 • Сребрен медал на Европското првенство во категоријата ( -48 кг), во 1993 година, Бурса, Турција
 • Трикратен бронзен медалист на Европското првенство во 1991, 1998 и 2000 година
 • Член на унгарскиот олимписки тим на Барселона во категоријата ( -48 кг)
 • Член на унгарскиот олимписки тим во Сиднеј во категоријата ( -48 кг)
 • 13х унгарски шампион
 • Резултати од Олимписките игри во 1992 година - боксуваше како во категоријата ( -48 кг)
  • Прв круг - поразен Владимир Ганченко од Унифициран тим УРС, РСЦ-2
  • Рунда од 16 - поразена Донг-Бум Чо од Јужна Кореја, 20-15
  • Четврфинале - загуби од Даниел Петров од Бугарија, 8-17
 • 2000 Олимписки Резултати - боксуваше како во категоријата ( -48 кг)
  • Прв круг - Нема противник
  • Рунда од 16 - Загуби од Ким Ун-Чол на Северна Кореја, 8-20

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во 2001 година Лакатош стана професионалец. Една година подоцна тој се бореше за титулата ТВБА Супер лесна категорија во  Торедембара, но беше претепан од страна на алжирскиот боксер Лакан Земумри од Шпанија. Ја завршил својата професионална кариера во 2004 година, со негативен рекорд: пет победи (три нокаутирања), единаесет загуби и две нерешени.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]