Прејди на содржината

Палхаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Палхаза


Грб
Pálháza
Местоположба на Палхаза во Унгарија

Координати: 48°28'18"N 21°30'34"E / 48.4717°N 21.5094°E / 48.4717; 21.5094Координати: 48°28'18"N 21°30'34"E / 48.4717°N 21.5094°E / 48.4717; 21.5094

Земја

Унгарија

Регион

Северна Унгарија

Округ

Боршод-Абауј-Земплен

Површина[1]
 • Вкупно

6.75 км2

Население (2012)[1]
 • Вкупно

1,000

 • Густина
Часовен појас

UTC+1 (CET)

 • Лето (CEST)

UTC+2 (CET)

Поштенски број

3994

Повикувачки број
Мрежно место

www.palhaza.hu

Палхаза е град во Унгарија, се наоѓа во североисточниот дел и е 87 км источно од градот Мишколц.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа е населена уште од античките времиња. Селото било основано во 1320тите и првпат се споменува во 1387 година.

Селото било уништено неколкупати во текот на Отоманската окупација на Унгарија. Во 1711 го зафатила пандемија и умреле многу жители. Селото било споменато повторно во 1786.  На Палхаза и беше доделен статус град во 2005, со што стана најмалиот град на Унгарија (по население).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Палхаза на страницата на Државниот завод за статистика на Унгарија ((унгарски)).