Палачинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слатки палачинки

Палачинка е тесто  пржено во масло или без масло. Формата на палачинките е кружна, кругот може да биде дебел или тенок. Тестото е направено од мешавина на брашно и млеко или вода, а и 1-6 јајца. Палачинката е веројатно постара од лебот и е позната низ целиот свет, приготвувана на различни начини.

Палачинката по печењето може да се приготвува како слатка или солена. За слатка палачинка најчесто се користи џем, различни кремови, мед и слично. Солената палачинка исто така се користи на различни начини како на пример: со сирење, павлака и слично. Приготвената палачинка се витка во цилиндрична или триаголна форма. Веќе кога ќе е приготвена палачинката, се додават различни додатоци.

Зборот „палачинка“ доаѓа од латинскиот збор placenta, што значи „рамен колач“.[1]

Постојат различни видови на палачинки, во зависност од поднебјето каде се приготвуваат. Секоја кујна има уникатни методи за готвење и рецепти. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]