Падер (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падер
Paderborn Stümpelsche Mühle.jpg
CountryГерманија
Слив
Главен изворПадерборн, Германија
УстиеЛипе
51°44′ N; 8°43′ E / 51.73° N; 8.72° E / 51.73; 8.72Координати: 51°44′ N; 8°43′ E / 51.73° N; 8.72° E / 51.73; 8.72
ТечениеПредлошка:RLippe
Физички особености
Должина4 kм (13,000 ст)
Проток
  • Просечен:
    3 to 9 m3/s (110 to 320 cu ft/s) (at its source)
Падер (река) на Ризницата

Падер е река во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, лева притока на Липе. Тече низ градот Падерборн, од каде што го добила своето име. Иако прилично е широка, таа е само 4 километри во должина што ја прави најкратката река од оваа големина на Германија.[1]

Извори на Падер во Падерборн

Падер ја прима својата вода од шест изворни реки, а тоа се: Машпернпадер, Диленпадер, Ротоборпадер, Бернепадер, Дампадер и Варме Падер.

Наводи[уреди | уреди извор]