Павлова Вес

Од Википедија — слободната енциклопедија

Павлова Вес (унгарски: Pálfalu) е село а водедно и општина во округот Липтовски Микулаш сместено во регионот Жилина на север од Словачка.

Историја[уреди | уреди извор]

Според историските податоци ова село за првпат се споменува во 1469 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на надморска височина од 622 метри и зафаќа површина од 6,83 km². Има население од околу 250 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]