ПУ „Страшо Пинџур“ - Пепелиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Страшо Пинџур“

Влезот во подрачното основно училиште „Страшо Пинџур“
Влезот во подрачното основно училиште „Страшо Пинџур“
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Пепелиште
Адреса: с. Пепелиште
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Пепелиште; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Пепелиште, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Пепелиште.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Страшо Пинџур“ - Неготино. Посетено на 27 април 2019.

Координати: 41°31′5″N 22°7′35″E / 41.51806° N; 22.12639° E / 41.51806; 22.12639