Прејди на содржината

ПУ „Лирија“ - Локвени

Координати: 41°23′54″N 21°18′27″E / 41.39833° СГШ; 21.30750° ИГД / 41.39833; 21.30750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лирија

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Долнени
Нас. место: Локвени
Адреса: с. Локвени
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 16
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Лирија“ (официјално: Подрачно основно училиште „Лирија“ - Локвени; скратено: ПОУ „Лирија“) — подрачно основно училиште во селото Локвени, составен дел на истоименото училиште во селото Житоше.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик во 1 паралелка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование | Општина ДОЛНЕНИ“. www.opstinadolneni.gov.mk. Посетено на 2021-12-30.

41°23′54″N 21°18′27″E / 41.39833° СГШ; 21.30750° ИГД / 41.39833; 21.30750