ПУ „Кочо Рацин“ - Шлегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кочо Рацин“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кратово
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Шлегово
Адреса: с. Шлегово
Основни информации
Број на ученици: 6 (2017/18)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кочо Рацин“ - Шлегово; скратено: ПООУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Шлегово, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Кратово.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Шлегово, сместено во средишниот дел.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот е во добра состојба.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лична карта“. ООУ „Кочо Рацин“ Кратово (англиски). Посетено на 2019-03-09.

Координати: 42°3′56″N 22°9′45″E / 42.06556° N; 22.16250° E / 42.06556; 22.16250