ПУ „Димитар Влахов“ - Наколец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Димитар Влахов“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Ресен
Наречено по: Димитар Влахов
Нас. место: Наколец
Адреса: с. Наколец
Основни информации
Број на ученици: 3 (2018/2019)[1]
Настава на: албански
Контактни информации

Основно училиште „Димитар Влахов“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Димитар Влахов“ - Наколец; скратено: ПООУ „Димитар Влахов“) — подрачно основно училиште во селото Наколец, составен дел на истоименото училиште од селото Љубојно.[2]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Димитар Влахов.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Наколец, на самото сретсело.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на албански наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преспа; Селото Наколец заборавено од државата“. ALSAT-M. 2018-11-17. Посетено на 2019-04-17.
  2. „ООУ Димитар Влахов Љубојно“. ОУ „Димитар Влахов“ - Љубојно. Посетено на 16 април 2019.

Координати: 40°53′38″N 21°06′29″E / 40.89389° N; 21.10806° E / 40.89389; 21.10806